תוכנית המכינה

התכנית מיועדת לבוגרי תיכון דתיים וחילוניים, בנים ובנות, עירוניים ובני קיבוצים ומושבים, ימניים ושמאלנים, עולים וותיקים, מכל העדות והזרמים ומכל הארץ אשר דוחים את שרותם הצבאי בשנה במטרה להתחנך במכינה.המכינה ממוקמת בלב העיר, במרכז שבין דיזינגוף, שינקין, שוק הכרמל והים.

העשיה במכינה נגזרת מיעוד המדרשה. לפתח רצון ויכולת ללמוד ולפעול להגשמת החזון הציוני.
תפיסת המכינה היא כי הרצון לפעול מושפע מבהירות הזהות הלאומית, המחוייבות הערכית והתודעה ההסטורית.

ההתנסות בעשיה, מתוך יזמה ואחריות מחזקות את הרצון לפעול, ואת ההבנה כי "אין הדבר תלוי אלא בי" וכן "אם לא עכשיו, אימתי". מורשתנו הלאומית רואה בלימוד המרכיב החשוב ביותר בדרך למעשה. הלימוד אינו רק אמצעי לידע מקצועי או השכלה, אלא חלק מדרך החיים היהודית לעיצוב אישיות ודרך. על כן, הפעילות המרכזית במכינה היא הלימודים הסובבים סביב שאלות העם היהודי, מורשתו הלאומית, מדינת ישראל והחברה בישראל. יחד עם זאת אנו זוכרים מה שלימדונו אבותינו: "גדול תלמוד המביא לידי מעשה" וכן "הלומד על מנת לעשות – מספיקין בידו ללמוד וללמד לשמור ולעשות" ובעיקר: "אמור מעט ועשה הרבה".

היכולת לפעול ולהגשים מושפעת ממכלול מרכיבים ערכיים בהם גם התמדה ועקביות, אומץ לב אמונה ואופטימיות, הבנת המושגים אחריות, אמינות, פעולה בסביבה הדורשת יזמה אישית ונטילת אחריות, יכולת לעבודת צוות ושיתוף פעולה, וגם בטחון עצמי וחוסן פיזי ומנטאלי. כל הערכים הללו מקבלים מקום במכינה דרך החיים בקבוצה הפועלת, יוזמת ומנהלת את עצמה.

המטרות החינוכית:

1. בירור והעמקת הזהות היהודית, הציונית, הישראלית.
2. חינוך לאכפתיות, מעורבות, מחויבות, לקיחת אחריות, חיי שליחות ומסירות נפש.
3. הכנה פיזית, מנטאלית וערכית לשירות משמעותי בצה"ל בדגש על תפקידי לחימה, פיקוד וקצונה.
4. בניית יכולות עבודת צוות, אחריות, תכנון, עשיה, התמדה, תחקור ושיפור.
5. גיבוש קבוצה – קהילה שתצמיח חשיבה ועשיה להגשמת החזון הציוני.

תיק המכינה

 

Comments are closed