למה תל אביב?

"אֶבְנֵךְ וְנִבְנֵית" (ירמיהו ל"א, המוטו הרשמי של תל אביב).

תל אביב, העיר העברית הראשונה, היא סמל להתחדשותה ולהצלחתה של ההתיישבות היהודית בציון. לצד ירושלים, שהייתה מאז ומתמיד בירתו הרוחנית, הדתית והפוליטית של העם היהודי, הייתה תל אביב מיום היווסדה בירתו הכלכלית, התרבותית והביטחונית של העם היושב בציון.

בעיר הזאת אירע האירוע המכונן המשמעותי ביותר של העם היהודי ב-2,000 השנים האחרונות – הכרזת העצמאות ע"י דוד בן גוריון.

בעיר הזאת גרו וכתבו גדולי היוצרים הציוניים ובהם נתן אלתרמן, חיים נחמן ביאליק, שאול טשרניחובסקי ולאה גולדברג ועד היום גרים בה מירב ומיטב אמני ישראל. בעיר הזאת גרו, הגו וקיבלו החלטות גדולי מנהיגי הציונות ובהם דוד בן גוריון, מנחם בגין, משה שרת, אחד העם, חיים ארלוזורוב ומקס נורדאו. בעיר הזאת נפלו על משמרתם מפקד הלח"י אברהם יאיר שטרן, מפקד סיירת מטכ"ל עוזי יאירי וראש הממשלה יצחק רבין.

אין עוד עיר בישראל, ואולי בעולם כולו, שבא סערת החושים מטריפה אותך מכל כיוון, שבה כל הניגודים הבלתי אפשריים מתקיימים בדו-קיום בלתי נתפס. שבה חיים זה לצד זה חילונים וחרדים, יהודים וערבים, עולים חדשים וותיקים, קשישים וצעירים. שבה יש את שוק הכרמל ושוק הפשפשים לצד חנויות שינקין וכיכר המדינה. שבה יש דוכני פלאפל לצד מסעדות יוקרה. שבה יש גלריות אומנותיות לצד מוזיאונים היסטוריים כגון בית הפלמ"ח, מוזיאון ארץ ישראל, מצודת זאב ומוזיאון ההגנה. שבה ניתן לראות את צריחי המסגדים של יפו לצד רבי הקומות של עזריאלי, שבה יש את כיכר רבין – מקום ההפגנות הסוערות ביותר בישראל, לצד "הבור" של הקריה, ואת תיאטראות "הבימה", "הקאמרי" ו"גשר" לצד בנייני העסקים שעל איילון.

בלב הסערה הזאת, בין הים לשדרות רוטשילד, בין הירקון ליפו, שוכנת מכינת 'בני ציון' ומאפשרת להיות חלק מהעיר הזאת ומתושביה, לקחת חלק בבניין העיר ובעיצובה ולינוק ממנה תעצומות נפש, חזון וידע.

יֵש בָּהּ אֵיזֶה חֵן שֶהוּא, שֶלְאָחֶרֶת אֵין שֶהוּא… כָּל צַר וּמָעֲצוֹר שֶהוּא אוֹתָהּ לֹא יַעְצֹר שֶהוּא, כִּי אֵין כָּל פַּחַד. אֵיכְשֶהוּ אֶצְלָהּ זֶה כְּבָר יֵלֵך שֶהוּא נתן אלתרמן על תל אביב - 'בכל זאת יש בה משהו'.

אם רצונך הוא לעמוד על כתפי ענקים כדי לראות לרחוק, אם רצונך הוא להתחבר לליבה הסוער של הישראליות, אם רצונך הוא לתרום וללמוד לא במקום מרוחק ומבודד, אלא ממש איפה שהכל מתרחש, אז מקומך איתנו.

 

about

היה איזה קסם חשאי מיוחד בעצם המילה "תל אביב". כשאמרו "תל אביב", מיד ראיתי בדמיון תמונת בחור חסון כזה, בגופיית-עבודה כחולה, שזוף ורחב-כתפיים, משורר-פועל-מהפכן, בחור עשוי ללא חת… כל היום הוא עובד קשה בריצוף, או בזיפזיף, בערב מנגן בכינור, בלילה רוקד עם בחורות או שר להן שירים נוגים בין החולות לאור ירח מלא, ולפנות בוקר הוא שולף מן הסליק אקדח או סטן ויוצא-מתגנב אל החושך להגן על שדות ובתים .עמוס עוז – סיפור על אהבה וחושך

tlv

…ולכן עלינו לרכוש בהקדם שטח אדמה הגון שעליו נבנה את הבתים עבורנו. מקומו צריך להיות בקרבת יפו, ויהווה את העיר העברית הראשונה, בה יגורו עברים במאה אחוזים; בה ידברו עברית, בה ישמרו על הטהרה והניקיון, ולא נלך בדרכי הגויים.עקיבא אריה ויס, ט' באב תרס'ו.

Comments are closed