עשייה חברתית

המעורבות החברתית במכינה קדם-צבאית הממוקמת בלב תל-אביב היא איננה "יציאה מהבועה", כי אם עשיה אמיתית וארוכת שנים עם מטרה להביא לשינוי בחברה הישראלית בשלושת אפיקי הפעילות החברתית של החניכים- נוער בסיכון, היחס לדור הותיק, והאחריות כלפי תושבי הסביבה בה אנו חיים.
הפעילות בקהילה היא חלק בלתי נפרד מבניית האישיות במהלך השנה, לצד חיי הקבוצה, הלימוד, ההכנה לצה"ל וידיעת הארץ.

מנהיגות, שליחות, אכפתיות, ציונות- אלו אינם ערכים ריקים מתוכן אותם אנו לומדים ואליהם אנו שואפים, אלא בסיס אידיאולוגי למעשים להם נדרשים חניכי המכינה: לקיחת אחריות אמיתית על ילד אחד, מפגש אישי וקשר רציף עם קשישים בודדים וסיוע להם, ושמירה לילית באזור המכינה הכוללת סיוע לפעילות המשטרה ואכיפת החוק.

חונכות

במסגרת הפעילות הקהילתית במכינה, החניכים מלווים ילדים ונוער בסיכון בגילאי 6 עד 16, אשר זקוקים לתמיכה ולדמות יציבה בחייהם, קשר של ידידות ותשומת לב. החונכות מתקיימת פעמיים בשבוע בבתיהם של הילדים וכוללת קשר עם המשפחה והעובדת הסוציאלית המלווה את המשפחה. המפגש אורך כשעתיים המוקדשות אך ורק לילד.
המכינה עובדת בשיתוף פעולה מלא עם מחלקת הרווחה של העירייה. תהליך החונכות מלווה במפגש הדרכה שבועי של חניכי המכינה עם שלושה עובדים סוציאליים, המסייעים בהתמודדות עם מורכבויות ואתגרים בחונכות ובקשר עם הילדים ומשפחותיהם.
החונכות מהווה חלק ניכר ביישום הבנת התפקיד והאחריות הנדרשת מאיתנו במכינה ולאחריה.
שני מוקדים נוספים בהם פעילים חניכי המכינה הם ההוסטל "מקום אחר" וארגון מסיל"ה (מרכז סיוע לאוכלוסיה הזרה – אולוסית המהגרים והפליטים).

משמר אזרחי

כחלק משגרת החיים במכינה אנו מסייעים לפעילות המשטרה בעיר. כל חניכי המכינה הם מתנדבים רשומים ופעילים במשמר האזרחי ועוזרים לשמור על שגרת חיים תקינה בשכונת מגורינו אשר נמצאת במרכז תל אביב.
הפעילות במשמר האזרחי כוללת שמירות ליליות באזור המכינה, השתתפות בסיורים ליליים בניידת משטרה ברחבי העיר, סיוע בחיפוש ואיתור נעדרים, תגבור נוכחות משטרתית בעצרות ואירועים מיוחדים, השתתפות בתרגילים ומעצרים ועוד.
החניכים עוברים הכשרה ע"י נציגי המשטרה, הכוללת הרצאות, שיחות ומטווח בנשק.

ארגון "דור לדור"

"דור לדור" הוא ארגון חברתי שהוקם ע"י חניכי המכינה הקדם צבאית 'בני ציון' בתל אביב. הארגון שם לעצמו למטרה לגשר על הנתק שנוצר בחברה הישראלית בין הדור הצעיר לדור הותיק. אנו מאמינים שהחיבור ייעשה על ידי העלאת סוגיית הקשישים לסדר היום הציבורי במדינת ישראל, ויצירת קשר אישי ישיר בין הדורות מתוך הבנה שקשר זה יחזק הן את הדור הצעיר והן את הדור הותיק. בארגון משתתפים חניכי המכינה ומתנדבים נוספים שהארגון מגייס.
"דור לדור" מנוהל על ידי צוות ארגון חברתי של המכינה. הארגון פועל בשלושה מישורים עיקריים:

הפעלת תוכנית "דורות": במסגרת תוכנית זו חניך במכינה מצוות לקשיש, ולאחר מכן מתחיל מפגש שבועי קבוע ביניהם. מטרת המפגשים היא ליצור קשר אישי, עמוק וארוך טווח (גם לאחר סיום המכינה) בין הפרטים, אשר ייצור חיבור בין הדורות וישבור את הדעות הקדומות של כל דור על משנהו. התוכנית שמה דגש על התרומה ההדדית של הקשר הן לצעיר והן לותיק, מתוך אמונה שהצעיר לא רק מסייע לקשיש אלא גם מקבל ממנו.

הפעלת מוקד פניות: במסגרת תוכנית זו הארגון מקבל פניות מקשישים הזקוקים לסיוע בתחומים שונים ומטפל בהם. הפניות העיקריות בהן אנו מטפלים כוללות תיקונים ושיפוצים פשוטים, ליווי לקופת החולים או כל מקום אחר, עזרה ולימוד בנושא מחשבים, וכל פניה אחרת שתעלה על הדעת.
התוכנית עובדת בשיתוף עם מרכז המידע לקשיש של מנהל השירותים החברתיים של עיריית תל אביב ומרכז קהילה תומכת. גופים אלו מקבלים פניות של קשישים ומעבירים את הפניות הרלוונטיות אלינו ומרגע קבלת הפנייה זוג חניכים יוצאים אל בית הקשיש ומטפלים בפנייה.

אירועי שיא: במהלך השנה אנו מקיימים מספר אירועים גדולים ברחבי העיר תל אביב. אירועים אלה, מלבד ערכם המיידי, מעלים את סוגיית הקשישים לסדר היום, בונים ומחזקים את הקשר בין הדורות, ומאפשרים לחלק נרחב יותר של האוכלוסייה להיחשף לארגון.

חנוכה: מדי שנה אנו מקיימים אירוע בחג החנוכה שבמהלכו חברי הארגון הולכים לבקר בבתי אבות, במועדוניות קשישים ובבתי חולים. הביקור כולל הדלקת חנוכיה, סיפורים אישיים הקשורים לחג, שירה בציבור, חלוקת סופגניות ויצירת אווירה חמה ומשפחתית. מטרת האירוע היא לשמח קשישים בחג החנוכה, וליצור מפגש בין האוכלוסייה המבוגרת בתל אביב לבין האוכלוסייה הצעירה.

פסח: לכבוד חג הפסח אנו מארגנים מבצע גדול שבמהלכו חברי הארגון ומתנדבים נוספים מפשילים שרוולים ויוצאים לנקות, לצבוע ולשפץ בתים של קשישים לכבוד חג הפסח על מנת שיוכלו ליהנות מחג נקי וכשר. מטרת המבצע היא ליצור מפגש חיובי בין הדורות, מתן סיוע לקשישים הזקוקים לכך וקיום אווירת חג מיוחדת של ערבות הדדית ואחדות.

נוסף לכל אלה מתקיימים אירועים נוספים המשתנים משנה לשנה.


hevra2

hevra3

hevra1

hevra4

Comments are closed